TRACK & FIELD ROUNDUP: Madison Girls Post Three Big Blue Relays Wins | Sports

The Madison girls picked up three wins while placing third as a team in the Jennings County Big Blue Relays on Thursday.

Madison scored 90 points, well behind winner Bedford North Lawrence, who had 126 points. Jennings was second with 95 and Brownstown third with 87. On the boys’ side, Jennings won the competition with 144 points and Bedford North Lawrence was second with 142. Brownstown came third with 77 and Madison was fourth with 29.

The women’s distance relay team of Cadence Traylor, Isabel Wilber, Ava Spencer and Addie Nott came first in 14:20.23 while Spencer, Alaina Kelley, Haleigh Pyles and Traylor won the 3200 meter relay in 11:24.48 . Penelope Bibbs, Jayme Lee, Jasmine Mireles and Stella Felts won the pitching relay.

Other top performances by the Madison girls were: Bridget Cline, second, high jump, 4-6; Libby Bronkella, second, pole vault, 7-0; Cameran Cahall, second, pole vault, 7-0; Iyana Phelps, Nott, Grace Bronkella and Cline, second, 800 relay, 2:08.26; Phelps, third, 100 dashes, 2:35 p.m.; Traylor, third, 3200 run, 12:16.66; Felts, third, disc, 89-1; Claire Bilz, Phelps, Cline and Autumn Ross, third, 400 relay, 55.02; and Spencer, Cahall, Nott and Pyles, third, relay 1600, 4:49.56.

The best results for the Madison boys were: 800 relay, second, 1:36.14; relay 1600, second, 3:35.33; James Schafer, third, high jump, 5-8; Bryce Miller, fourth, disc, 101-0; relay 400, fourth, 47.62; relay 800, fourth, 1:58.55; relay 3200, fourth, 9:36.61; remote relay, fourth, 12:34.59; and Collin Hite, fifth, long jump, 18-0.5.

Madison has the next week off before the start of IHSAA Sectionals. The girls will compete in Jeffersonville on Tuesday, May 17 while the boys will host on Thursday, May 19.

Swiss Girls 2nd at Rising Sun

The Switzerland County girls placed second and the Southwestern boys finished third at the Rising Sun Invitational on Thursday.

Switzerland, who beat Lawrenceburg by one point at home last week, scored 108 points to finish well behind Lawrenceburg’s 166 in the six-team event. Southwestern finished fifth with 32 points.

Lawrenceburg also won the men’s event with 152 points while Southwestern was third with 87 and Switzerland was fifth with 24.

Grace White won the 800 meters in 2:37.05 and the 1600 in 5:49.54 while Raylinn Kappes won the 100 in 13.17 to lead the Swiss. Kirsten Geary won the 3200 race in 13:39.22 for the Southwest Girls’ only win.

Other top results for the Swiss girls were: Kappes, second, 200 dashes, 27.59; Claire Rogers, second, 800m, 2:39.57 and second, 1,600m, 5:50.96; Megan Wetzel, second, 300 hurdles, 52.38; Alisha Detmer, second, high jump, 4-8; Brooklyn Flanders, Wetzel, White and Kappes, second, 1600 relay, 4:26.97; Rogers, Macy Collier, Detmer and White, second, 3200 relay, 11:19.36; Collier, third, high jump, 4-6; Detmer, third, long jump, 13-8; and Terra Oeffinger, Wetzel, Flanders and Kappes, third, relay 400, 54.63.

Other top finishes for the Southwestern girls were: Kylie Eccles, third, 400 dashes, 1:07.08; Patricia Smith, third, 3200 run, 14:24.28; Emma Long, Smith, Ashleigh Ream and Geary, third, 3200 relay, 11:51.66; Makenzie Marion, Chloe Braun, Kaelin Fink and Macy Adams, fifth, 400 relay, 1:02.11; and Fabiana Orioli, Marion, Long and Ream, fifth, 1600 relay, 5:07.62.

The best results for the Southwest boys were: Kaden Zellers, second, 100 dashes, 11.57, third, 200 dashes, 24.14 and third, long jump, 18-10; Carter Harmon, second, 110 hurdles, 16.81 and third, high jump, 5-4; Jackson Taylor, Peyton Gwin, Brandon Smith and Zellers, second, 400 relay, 46.85; Gwin, third, 400 dashes, 55.59; and Joe Drossart, Salvador Hernandez, Colton Cloud and Smith, third, 3200 relay, 9:14.31.

The best results for the Swiss boys were: Matt Davis, third, 100 dashes, 11.85; Nathan Furnish, third, 1600 run, 5:02.62 and fourth, 800 run, 2:12.76; Furnish, Derek Hoskins, Dylan Sullivan and Cooper Hon, fourth, 3200 relay, 9:21.30; Darian Graham, Tyler Hoskins, Derek Hoskins and Davis, fifth, 400 relay, 49.06; and Davis, Tyler Hoskins, Derek Hoskins and Furnish, fifth, 1600 relay, 3:51.35. Switzerland County and the Southwest return to action on Tuesday for the Ohio Valley Conference Championships in Switzerland County.